Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kralupská ťápota -1.ročník - Orientační pochod se psy

17. 9. 2005

Naše Základní kynologická organizace 294 Kralupy nad Vltavou – Střelnice se rozhodla zpestřit život místním pejskům i jejich páníčkům a uspořádala pro ně dne 17.9. 2005 orientační pochod se psy nazvaný „Kralupská ťápota“.  Akce se mohl zúčastnit každý, ať už majitel psa nebo jen příznivec kynologie.

Do chladného rána  vyrazilo s plánkem trasy a bodovací knížkou v kapse na  pochod 41 majitelů psů nejrůznějších plemen čistokrevných i neurčitého původu a  s nimi dalších zhruba 40 dvounožců.

Čekala je značená cesta asi  3,5 km dlouhá, na které postupně nacházeli  5 úkolů, za jejichž splnění mohli získat přiměřený počet bodů (maximálně 10). Jako první čekalo majitele předvedení prohlídky chrupu psa a o pár set metrů dále musel pes zdolávat nepříjemný povrch v podobě klouzavého a praskajícího linolea. Velkým zpestřením pochodu a zároveň zapeklitým oříškem se pro mnoho psů i jejich páníčků stala takzvaná slepecká trasa. Tu tvořilo několik různých překážek svalených a postavených na rovnou pěšinu. Na jejím začátku dostali páníčci na oči zatemněné brýle, do ruky hůlku a pak už jen museli důvěřovat obratnosti svého čtyřnohého průvodce, že je kolem překážek provede bez úhony. Všichni si tak mohli vyzkoušet nelehký život zrakově handicapovaných lidí, kteří takto musejí překonávat ne pouze chvilkově nastražené překážky, ale každodenní záludnosti v podobě přechodů pro chodce nebo třeba i jen obyčejných schodů. 

Na zbytku trasy pak čekaly ještě dva úkoly, napřed předvedení klasických povelů poslušnosti sedni-lehni-vstaň a nakonec převalení psa na záda. Tento poslední úkol se zamlouval všem pejskům asi nejvíce, protože který pejsek by se rád nenechal od páníčka podrbat na bříšku?

Po skončení závodu následovalo slavnostní otevření cvičiště, které během jednoho roku vybudovalo několik kynologických nadšenců v novém areálu na Strachově.

V doprovodném programu si mohli zájemci vyzkoušet cvičení poslušnosti dle Národního zkušebního řádu a proběhnout parkur agility. Všechny přítomné vzápětí nadchly ukázky psů aktivních ve sportovní kynologii, ve službách policie, záchranařině, agility a flyballu.

Skvělou ukázkou hasičského zásahu se pochlubil i sehraný tým hasičů z dobrovolného hasičského sboru Kralupy nad Vltavou – Minic.

Program ještě obohacovaly mnohé soutěže ve kterých se vybíral nejuštěkanější pes, nevětší podoba pána a psa, dále dětské Caruso show, soutěž o nejlépe tančící dítě a mnohé další. Každé dítě si odneslo plyšovou lištičku, něco na zub pro sebe i své pejsky a mnoho dalších cen.

Při odpoledním slosování tomboly se sice krátkým deštěm přihlásil o slovo pan Podzim, účastníkům ale náladu zkazit nedokázal a celá akce se návštěvníkům velmi líbila. Proto již dnes můžeme přislíbit konání druhého ročníku v příštím roce.

Poděkování patří našim sponzorům a parnerům, bez kterých by tato akce nemohla být uspořádána:

Mero ČR

Nowaco Czech Republic

Kaučuk, a.s.

KSK Bono

ČSOB Poštovní spořitelna

Mapes

McDonald

Fitmin

Město Kralupy nad Vltavou

Nejmladší účastnici bylo 3,5 roku a podařilo se jí obsadit krásné 4.místo.

Umístění:

  1. Věra Husáková - Conie, 46 bodů

  2. Libuše Kucková – Very, 45 bodů

  3. Jana Sládková – Dendy, 43 bodů

  4. Lucie Novotná – Kačenka, 43 bodů

Maximální počet dosažených bodů byl 50.

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek